Szynszyle nie są wszystkożerne, choć na wybiegach mogłoby się tak czasem wydawać ;-). Są zwierzątkami przede wszystkim roślinożernymi, ale nie wiele roślin to dobra karma dla szynszyli. Środowisko z którego wywodzą się te małe zwierzątka jest ubogie w pokarmy i mało zróżnicowane i do takich warunków zostały przystosowane w procesie ewolucji.

Co zatem mogą jeść szynszyle?

1. Sianko

Stanowi podstawę żywienia szynszyli, jest najważniejszym składnikiem diety, powinno stanowić 90% pożywienia. Szynszyle jednak niechętnie jadają je jeśli jest słabej jakości, ,,gumowate”, zatęchłe, źle przechowywane w otwartym pojemniku. Sianko powinno być zawsze w klatce, umieszczone w paśniku tak by szynszyla mogła do niego sięgać, ale dobrze żeby nie mogła do niego wejść.

Poniżej zdjęcie dwóch rodzajów sianek, znacznie różniących się od siebie, pierwsze moje szynszyle zajadały ze smakiem, znika w noc bez problemu, to drugie jest zwiotczałe, niechętnie chciały je jeść. Jeśli sianko nie znika z paśnika, warto pomyśleć o innym jego rodzaju lub mieszać je z ziołami lub o odstawieniu na jakiś czas karmy.

Jakość sianka dla szynszyli

2. Zioła

W drugiej kolejności w codziennej diecie ważne są wysuszone zioła. Powinny stanowić ok 5% diety szynszyli. Kompozycje ziół podstawowych, dedykowanych dla szynszyli znajdziemy w sklepach zoologicznych. Możemy także dobierać je sami, jednak najpierw trzeba zapoznać się z właściwościami ziół i pamiętać by te moczopędne nie przekroczyły 1/3 naszej mieszanki. Średnio szynszyla powinna dostawać ok. garści ziół dziennie. Oczywiście są sytuacje szczególne jak choroba czy ciąża gdy te ilości się zmieniają.
Przykładowa mieszanka ziół ułożona przez Alinę Dziedzic jaką możesz zastosować u swoich szynszyli:
ziele mięty, ziele malwy, babka lancetowata, ziele lucerny, nagietek, mniszek lekarski, pokrzywa, hibiskus, ziele jagody, ziele owsa, płatki róży, melisa, jeżówka, karczoch, kwiat malwy, płatki słonecznika, kocanka.

3. Gałązki

Wysuszone gałązki są ważnym elementem diety ze względu na konieczność ścierania ciągle rosnących ząbków. Jeśli szynszyla nie będzie miała wystarczająco dużo okazji do ich ścierania, zbyt duży ich przyrost spowoduję poważne komplikację. Nie wszystkie gałązki są jednak jadalne. Podawaj takie gałązki jak:
bardzo lubiana jabłoń, morwa, topola, lipa, grab, jeżyna, wiąz, brzoza, leszczyna, osika, dereń, orzech laskowy, kiwi, czy z krzaku czarnej porzeczki, winorośli i głogu.

4. Woda

Szynszyla wypija średnio do 100 ml. wody dziennie, czasem mniej zwłaszcza jak się stresuje. Zmieniaj wodę codziennie, w porze letniej jak najczęściej, żeby była chłodna i w ten sposób chłodziła zwierzątko.

5. Karma

Zwracaj uwagę na jej jakość, czytaj czy czasem w składzie nie występuje dużo owoców lub tłustych ziaren zbóż i orzechów,  bo te szkodzą szynszyli już od stosunkowo nie dużych ilości (1 migdał dziennie to już dość sporo). Porównuj składy, pamiętaj, że jeśli coś jest wymienione w nim na początku to znaczy, że tego składnika jest najwięcej. Najlepiej żeby karma była w postaci ujednoliconego granulatu, wówczas szynszyla nie będzie mogła wybierać z karmy tylko ulubionych składników i przyswoi więcej wartości z karmy.

Ranking karm dostępnych na polskim rynku znajdziecie na stronie ,,U Szynszyla” . Jest w nim brana pod uwagę procentowa zawartość najistotniejszych w karmie składników czyli: białko surowe, włókno surowe, minerały i popiół, ale także odrobina tłuszczu przeważnie z siemienia lnianego, którego szczyptę możesz podawać codziennie jeśli w karmie, którą podajesz nie ma tłuszczu.

6. Smakołyki

Smakołyki stanowią ważną rolę w oswajaniu, żeby wzbudzić zaufanie szynszyla. Trudno więc żeby to był pokarm, który jest w klatce. Jest wiele smakołyków dostępnych na rynku dla szynszyli jak kolby, jabłuszka itd, ale nie warto ich wprowadzać do diety, lepiej np. poszukać wśród zdrowych składników takich jak zioła, gałązki, wyczuć co spośród nich najbardziej smakuję zwięrzątku i te wyjątkowo podawać tylko poza klatką w ramach nagrody np. ziele topinamburu, babkę lancetowatą, melisę czy pokrzywę.