W internecie jest dużo sprzecznych informacji na temat żywienia szynszyli, przedstawie Wam 5 produktów, które bywają przedstawiane jako dobre w żywieniu, jednak takimi nie są, sprawdźcie czy nie podajecie ich swoim szynszylom.

1. Kolorowe wapienko smakowe

Często radzi się podawanie wapna szynszylom, w sklepach często znajdujemy dedykowane dla gryzoni wapienko z jednowymiarowego gipsu ze sztucznymi barwnikami i dodatkami smakowymi, których regularne spożywanie może zaszkodzić zdrowiu.

Lepsza alternatywa:

– Raboran H (minerały i witaminy z naturalnych składników w formie białego proszku)
– Sepia (jest to kość mątwy)

2. Karmy – mieszanki warzyw, owoców, siana i nasion

Karmy dla szynszyli często w składzie zawierają nasiona, owoce i zboża, brzmi zdrowo jednak szynszyle nie powiny ich jeść, a na pewno nie powinny jeść ich codziennie. Cukry szkodzą ich uzębieniu, a tłuszcze otłuszczają serce i wątrobę skracając im życie.

Lepsza alternatywa:

– nie musisz stosować alternatyw dla karm, ewentualnie jeśli Twoja szynszyla jest przyzwyczajona do karmy, możesz stopniowo zamienić ją na granulat, który nie będzie zawierał w składzie nasion, zbóż. Stosuj go tylko jako dodatek w żywieniu.

3. Migdały/orzechy

Często jako dobry pomysł na smakołyk w nagrodę dla szynszyli polecany jest migdał czy orzeszki lub inne nasionka. To prawda, że szynszyle je uwielbiają, jednak szynszyle potrzebują niewielkiej ilości tłuszczu na co dzień i jego jakość warto kontrolować, zamiast otłuszczających narządy wewnętrzne smakołyków warto zastąpić je zdrowszymi.

Lepsza alternatywa:

-na co dzień podawaj szynszylom szczyptę siemienia lnianego, dzięki któremu pięknie będzie się szynszyli świecić futerko (najlepiej w postaci płatków, sprasowanych nasion, bo w formie proszku zbytnio się klei, a w formie ziarenek jest mniej przyswajalne)
jako smakołyk stosuj np. kwiatki malwy, ziele topinamburu.

4. Kolby, ciasteczka

Takie produkty poza tym że często zawierają dużo tłuszczu z ziaren to sklejane są sztucznym miodem, a jak wiemy cukier nie jest wskazany w żywieniu szynszyli.

Lepsza alternatywa:

– zamiast dawać szynszylom kolby do podgryzania, lepiej dać po prostu gryzaki w postaci wiszących patyczków jabłoni

5. Surowe warzywa i owoce

Nie raz pojawiają się w internecie zdjęcia szynszyli z miską marchewki czy surowego jabłka, które szynszyle chętnie zajadają. W naturalnym środowisku zjadają one również surowe rośliny oraz małe insekty jednak na wolności żyją one zdecydowanie krócej, dieta bogata w cukry szkodzi m.in. ich zębom, mają bowiem odsłonięte korony i w ten sposób mogą szybko pojawić się problemy stomatologiczne. Suszone zioła i siano to najlepsze pokarmy sprzyjające długości ich życia.

Lepsza alternatywa:

– możesz podawać plaster suszonych warzyw np. brokuła, marchwi, pomidora i ewentualnie suszonego jabłka